Στιγμιότυπα από την πρώτη μέρα του 45ου Φεστιβάλ ΚΝΕ - Οδηγητή

Στιγμιότυπα από την πρώτη μέρα του 45ου Φεστιβάλ ΚΝΕ - Οδηγητή

Πέμπτη 19 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

  • 21:30 // «Στ' όνομά σου Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα...»

Ενορχήστρωση: Γιάννης Παπαζαχαριάκης
Τραγουδούν: Ρίτα Αντωνοπούλου, Μανώλης Μητσιάς
Αφήγηση: Γιάννης Στάνκογλου

  • 23:00 // «Εχω την αγάπη πρίμα...»
    Ενορχήστρωση: Μανόλης Ανδρουλιδάκης
    Τραγουδούν: Βασίλης Γισδάκης, Βιολέτα Ίκαρη, ∆ημήτρης Μπάσης, Γιώτα Νέγκα

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

  • 21:00 // Αφιέρωμα στον Άλκη Αλκαίο από τον Παντελή Θαλασσινό
  • 22:00 // Ρεμπέτικο με τους ΠλανΩδειους και την Εύα Ξένου
  • 22:45 // Λαϊκό γλέντι με τον Γιώργο Μαργαρίτη

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

  • 20:00 // Συναυλία με: Confused (59o Λύκειο Αθηνών), Έναστροι (3ο Λύκειο Πετρούπολης), Μουσικό Σύνολο από το Μουσικό Σχολείο Ιλίου
  • 21:00 // Συναυλία με τη Ρένα Μόρφη
  • 22:00 // Συναυλία με τους Οnirama

ΣΚΗΝΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

  • 19:30 // Συζήτηση: «Συνδικάτα εργατών, όχι των εργοδοτών. Οι νέοι εργαζόμενοι μαχητικά για την ανασύνταξη του εργατικού-συνδικαλιστικού κινήματος» (στον χώρο “Νέων εργαζομένων και ανέργων”)
  • 20:00 // Συζήτηση: «Τα “Τσέρνομπιλ” του καπιταλισμού, πίσω από τον μύθο της “πράσινης ανάπτυξης”»
  • 21:30 // Συναυλία με τους Amantes Amentes
  • 22:00 // Συναυλία με το συγκρότημα «Υπεραστικοί»
  • 22:30 // Ο Αποστόλης Μπαρμπαγιάννης παρουσιάζει τον Τσολιά εν δε Τσόλια Μπαντ
  • 23:30 // Συναυλία με τον Σπύρο Γραμμένο

Παρασκευή 20 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

  • 21:30 // «Η δύναμη βγαίνει από τις γροθιές...»,
    αφιέρωμα σε πολιτικά τραγούδια του Θάνου Μικρούτσικου και σε επαναστατικά τραγούδια όλου του κόσμου
    Καλλιτεχνική επιμέλεια - ενορχήστρωση: Θάνος Μικρούτσικος - Θύμιος Παπαδόπουλος
    Συμμετέχουν: Κώστας Θωμαΐδης, Πολυξένη Καράκογλου, Γιώργος Κιμούλης, Γιώργος Μεράντζας, Μαριάννα Πολυχρονίδη, ∆ιονύσης Τσακνής
  • 23:00 // Συναυλία με τον Μίλτο Πασχαλίδη

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

  • 20:00 // Κεντρική συζήτηση: «Ζωή χωρίς εκμετάλλευση στην εποχή της ψηφιακής οικονομίας»
  • 21:30 // «Οι ποιητές της ζωής μας ...τραγουδάμε για να σμίξουμε τον κόσμο», συναυλία με το συγκρότημα του Δυτικού Τομέα της ΚΟΑ 
  • 22:00 // Συναυλία με το συγκρότημα «Ρωμιοσύνη»
  • 23:30 // «Τραγούδια σε γκρο πλαν», αφιέρωμα στα τραγούδια του ελληνικού κινηματογράφου.
    Καλλιτεχνική επιμέλεια: Κίρκη Καραλή
    Συμμετέχουν: Γρηγόρης Βαλτινός, Δανάη Κατσαμένη, Λήδα Μανιατάκου, Κωνσταντίνος Μπιμπής, Μαρούσκα Παναγιωτοπούλου, Μαριάνθη Σοντάκη,Ταξιάρχης Χάνος κ.ά
  • 00:00 // Ικαριώτικο γλέντι με τον Νίκο Φάκαρο

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

  • 19:15 // «Μαθητικός Καζαμίας», θεατρική παράσταση από μαθητές του 3ου Λυκείου Πετρούπολης
  • 21:30 // Stand up comedy με τον Αλέξανδρο Μαλιάτση και τον Σπήλιο Φλώρο
  • 22:30 // Συναυλία με τους Raibo (5o Λύκειο Γλυφάδας) και m@t (59ο Λύκειο Αθηνών)
  • 23:00 // Συναυλία με την Πέννυ Μπαλτατζή
  • 00:00 // Party με τον Dj Tyler

ΣΚΗΝΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

  • 21:30 // Συναυλία με την μπάντα της «Στροφής» (ΚΕΘΕΑ)
  • 22:00 // Rock συναυλίες με τους Sober on Tuxedos και τους KollektivA
  • 23:00 // Συναυλία με τη Ματούλα Ζαμάνη

Σάββατο 21 Σεπτέμβρη

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

20:30

Χαιρετισμός από τον Γραμματέα του ΚΣ της ΚΝΕ,
Νίκο Αμπατιέλο

20:45

Ομιλία από τον ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ,
∆ημήτρη Κουτσούμπα

  • 21:30 // Συναυλία - αφιέρωμα στον Μάνο Ελευθερίου με τον Γιώργο Νταλάρα και τον Μίλτο Πασχαλίδη
  • 23:00 // Συναυλία με τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου

ΛΑΪΚΗ ΣΚΗΝΗ

  • 21:30 // Συναυλία με τη Φωτεινή Βελεσιώτου και τον Σωτήρη Μπαλλά
  • 22:30 // Αφιέρωμα στο εργατικό τραγούδι από τον Γρηγόρη Βασίλα
  • 23:15 // Παραδοσιακό γλέντι με τον Γιώργο Μάγγα
  • 23:45 // Παραδοσιακό γλέντι με τη Γιώτα Βέη

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΤΕΚΙ

  • 21:30 // Συζήτηση: «Το hip hop δε σταματά»
    Συμμετέχουν: Μιθριδάτης, Ζωγράφος, Retro, Φρανκ
  • 22:30 // Stand up comedy με τον Χριστόφορο Ζαραλίκο
  • 23:30 // Hip hop συναυλίες με τους Rebellion Connexion, Κοινοί Θνητοί, Φρανκ, Το Σφάλμα

ΣΚΗΝΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΝΕΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ

  • 21:30 // Συναυλία με τα «Κίτρινα Ποδήλατα»
  • 22:15 // Συναυλία με τον Φοίβο ∆εληβοριά
  • 23:30 // Συναυλία με τον Στάθη ∆ρογώση και τον Μανώλη Φάμελλο